جلال غفاری، دکترای مدیریت رسانه و رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه امام حسین علیه‌السلام و مدیرکل اسبق پ‍ژوهش نهاد کتابخانه‌های عمومی طی نشستی به بررسی کارویژه‌ها و مأموریت‌های کتابخانه عمومی در جمهوری اسلامی ایران پرداخت.
سومین برنامه از مجموعه نشست‌ها و سخنرانی‌های طرح «کتابخانه‌ ایرانی: سیاستگذاری ملی کتابخانه‌های عمومی» ساعت ۱۰ روز پنجشنبه چهارم آذر با موضوع «کارویژه‌ها و مأموریت‌های کتابخانه عمومی در جمهوری اسلامی ایران» توسط دفتر برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری اداره‌ کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز، با سخنرانی جلال غفاری دکترای مدیریت رسانه و رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه امام حسین علیه‌السلام و مدیرکل اسبق پ‍ژوهش نهاد کتابخانه‌های عمومی،‌ در سالن جلسات ساختمان مرکزی شهرداری تبریز برگزار شد.
دکتر غفاری با اشاره به سند چشم انداز نهاد کتابخانه های عمومی، پیش نیاز اجرای این سند تحول نگاه ما به کتابدار و کتابخانه است.وی بیان کرد که به اعتقاد من رسانه تمدن‏ساز کتاب است و نهاد تمدن‏ساز، کتابخانه عمومی است. اگر ما مدعی شکل‏گیری تمدن نوین اسلامی هستیم بدون کتاب و کتابخوانی امکان ندارد. ایشان همچنین هسته‏های اصلی تمدن‏سازی نوین اسلامی ایرانی را کتابخانه‏ها ذکر کرده و اولین گام در رسیدن به راهبردهای سند چشم انداز، اصلاح نوع نگاه و بینش دست‌اندرکاران و متولیان سیاست‌گذاری کتابخانه‌های عمومی جهت تحقق کارکردهای اجتماعی کتابخانه است.
ایشان در ادامه با توصیف سطوح اساسی سیاستگذاری‏های خواندن، و بررسی تجربه کشورهای فنلاند و دانمارک، کارکردها و ماموریت های کتابخانه عمومی در این جوامع را بیان کرد.
رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه امام حسین (ع)، ذکر نمود که با تغییر نگاه سنتی و عامیانه به نگاه پویا ، نسبت به کتابخانه، کارکردهای اجتماعی کتابخانه نیز فراتر از یک مجموعه برای نگهداری کتابها خواهد بود. کتابخانه در جهت گسترش و اشاعه اطلاعات و دانایی جهت اثرگذاری بر جامعه استفاده‌کنندگان فعال شده و علاوه بر ارتقای آگاهی‏های عمومی در خدمت آموزش مادام العمر افراد جامعه قرار دارد.
ایشان یکی از ماموریت های اصلی کتابخانه عمومی در جمهوری اسلامی ایران را، تقویت ‌‌‌مؤلفه‌های هویت ملی ایرانیان، حافظ و انتقال‌دهنده‌ی ارزش‌های دینی و فرهنگی در برابر از‌خودبیگانگی فرهنگی و گسست نسل‌ها دانست.
ایشان از دیگر کارکردهای اجتماعی کتابخانه در نگاه پویا، کارکرد ارشادی با هدایت اوقات فراغت و ایجاد سرگرمی‏های سالم، ایجاد و تقویت عادت به مطالعه در افراد جامعه و غنی سازی زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه، تکمیل کننده کارکردهای اجتماعی مساجد، مدارس، دانشگاهها ‏را بیان کرد.
در انتهای نشست جلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید و حاضرین در جلسه به بیان دیدگاه های خود در حوزه تخصصی مورد بحث پرداختند.
طرح «کتابخانه ایرانی: سیاستگذاری ملی کتابخانه‌های عمومی» از جمله برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی است که یکی از اهداف آن،‌ برنامه‌ریزی در راستای ایجاد سیاست‌های بومی، برای اداره کتابخانه‌‎های عمومی کشور و در مختصات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است.