کتاب‌های مرتبط با حوزه سیاست‌گذاری کتابخانه‌های عمومی:

در اینجا تلاش می‌کنیم آثاری را معرفی کنیم که به اندیشه و اقدام در این حوزه یاری می‌رساند.

plnp

هلینگ، جان(۱۳۹۴).سیاست‌های ملی کتابخانه‌های عمومی: موردپژوهشی‌های بین‌المللی (گروهی از مترجمان). تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، موسسه انتشاراتی کتاب‌نشر (نشر اثر اصلی ۲۰۱۲)

کتاب: سیاست‌های ملی کتابخانه‌های عمومی
(موردپژوهی‌های بین‌المللی)

این کتاب به ارائه توضیح در مورد سیاست‌ها، استانداردها و راهبردهای کتابخانه‌های عمومی می‌پردازد و خواننده را با مدل‌های مختلف ارائه خدمات کتابخانه‌ای آشنا می‌کند. کتاب مجموعه‌ای از مطالعات موردی است که سابقه تاریخی، ساختار قانونی، قانون‌گذاری، ساختار حقوقی و اطلاعات ۱۲ کشور از ۵ قاره جهان را بررسی می‌کند و امکان دستیابی به تصویر تطبیقی از واقعیت‌های این حوزه را فراهم می‌سازد تا مقدمه‌ای باشد برای سیاست‌گذاری‌های مؤثر.

 • ترجمه: گروه مترجمان ( محمد خندان، ابراهیم افشار زنجانی، حیدر مختاری، حسین مختاری معمار، یوسف عابدی، علی‌حسین قاسمی، سیامک محبوب، علیرضا رستمی گومه، آرزو پلویی) به کوشش و ویرایش محمد خندان
 • ناشر: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
دریافت ۱۹ صفحه اول

شامبون، فابریس(۱۳۹۶).نقش اجتماعی کتابخانه‌ها: راهکارها و راهبردهای کاهش نابرابری در دسترسی به دانش -تجربه فرانسه از گذشته تاکنون- (محمدرضا مجیدی مترجم). تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، موسسه انتشاراتی کتاب‌نشر (نشر اثر اصلی ۲۰۱۰)

کتاب: نقش اجتماعی کتابخانه‌ها: راهکارها و راهبردهای کاهش نابرابری در دسترسی به دانش (تجربه فرانسه از گذشته تاکنون)

کتابی پیش روی خوانندگان ارجمند اثر پژوهشی آقای فابریس شامبون در مدرسه عالی علوم اطلاعات و کتابخانه‌های فرانسه است. مطالعه این اثر در مورد تجربه فرانسه در حوزه کتابخانه‌ها و مراحل پیدائی و پویایی آن‌ها از گذشته تاکنون می‌تواند مقدمه‌ای بر مطالعه جامعه و فرهنگ در این کشور باشد. الگوی فرانسوی کتابخانه‌ها از گذشته تاکنون، تحولات فراوانی به خود دیده است؛ از جنبه‌ی حفظ و نگهداری و رویکرد میراثی و موزه‌ای به کتابخانه تا شکل ارتباطاتی و خدمت‌رسانی و تا تعریف خدمات متنوع و متعدد در کتابخانه، از چندرسانه‌ای شدن و تعریف برنامه‌های مختلف برای مخاطبان کودک و نوجوان تا پشتیبانی آموزشی و تا مشاوره‌های کاریابی، همه به این نهاد اجتماعی چهره‌ی خاص داده و البته آن را با مشکلاتی نیز مواجه کرده است. تمرکززدائی و دادن اختیارات به مجموعه‌های مدیریتی محلی و تعامل کتابخانه با سایر نهادهای اجتماعی و حوزه‌های تخصصی دیگر برای محوریت بخشیدن به کتابخانه در روابط اجتماعی، در روند تحولات کتابخانه‌ها در فرانسه مشهود است. نقش واسطه‌گری اجتماعی و فرهنگی کتابداران در معنای مثبت آن، از نکات برجسته الگوی فرانسوی کتابداری است.

 

 • نویسنده: فابریس شامبون (Chambon Fabrice)
 • ترجمه: دکتر محمدرضا مجیدی
 • ناشر: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
دریافت ۱۵ صفحه اول

ghanoon

طالاری، نغمه(۱۳۹۴). قانون کتاب: قانون ها، آیین نامه ها، تصویب نامه ها، اساسنامه ها و شیوه نامه های حوزه کتاب. تهران: خانه کتاب

قانون کتاب:
قانون ها، آیین نامه ها، تصویب نامه ها، اساسنامه ها و شیوه نامه های حوزه کتاب

کتاب حاضر که مشتمل بر مجموعه قوانین حوزه نشر است، گامی مهم برای آشنایی به این قوانین و چند و چون آن است. این کتاب در وهله اول دستنامه‌ای مهم برای فعالان حوزه نشر یعنی پدیدآورندگان کتاب، چاپخانه‌داران، ناشران، کتابفروشان، … و همچنین مدیران و برنامه‌ریزان حوزه کتاب به شمار می‌رود تا بتوانند با مطالعه و بهره‌گیری از قوانین موجود در آن نگاهی حرفه‌‌ای و قانونمند به فعالیت‌های خود در این حوزه داشته باشند، و در وهله دوم امکانی است برای مدیران حوزه کتاب و قانون‌گذاران تا با نگاهی موضوعی کاستی‌ها و خلأ‌های این بخش را بهتر از قبل شناخته و نسبت به تصحیح، تکمیل و یا تدوین قوانین اقدامات لازم را برای برنامه‌ریزی بهتر در حوزه کتاب صورت دهند.

 • به کوشش: نفمه طالاری
 • ناشر: خانه کتاب
دریافت ۲۰ صفحه اول

۸۲۵۲۹۰۴۰

پارکر، استفن(۱۳۸۲). جنبه هایی از برنامه ریزی توسعه کتابخانه(علی شکویی، مترجم). تهران: چاپار (نشر اثر اصلی ۱۹۸۴)

جنبه هایی از برنامه ریزی توسعه کتابخانه

این کتاب حاصل یک دورهٔ آموزشی است که در شورای فرهنگی بریتانیا در موضوع برنامه‌ریزی توسعهٔ کتابخانه، از هفتم تا نوزدهم اکتبر ۱۹۷۹ در بریستول انگلستان برگزار گردید. در تدوین این مجموعه بسیاری از شرکت کنندگان اعم از کادر آموزشی و دانشجویان سهیم می‌باشند. اگرچه دورهٔ مورد نظر با هدف ایجاد نگرشی جامع و کلی در برنامه‌ریزی توسعهٔ کتابخانه تشکیل شده بود، اما همه شرکت‌کنندگان نتوانستند در نگارش این مجموعه شرکت داشته‌باشند. بنابراین، این کتاب همان‌گونه که از عنوانش پیداست تنها به جنبه‌هایی از برنامه‌ریزی توسعه کتابخانه پرداخته است و ادعای جامع و کامل بودن را ندارد.
مطالب مطرح شده در این دوره به طور کامل در این کتاب آورده شده است. چهارمقاله دربارهٔ اصول و تمرین‌های کلی برنامه‌ریزی و چهار مقاله دیگر دربارهٔ جنبه‌های فنی آن نوشته شده است. بعد از این مطالب، کتاب دارای دو مقاله راجع به برنامه‌ریزی منطقه‌ای و هفت مقاله راجع به برنامه‌ریزی در کشورهای مختلف می‌باشد.

 • ویراستار: جی استفن پارکر
 • مترجم: دکتر علی شکویی
 • ناشر: چاپار
دانلود فایل PDF

khatmashy-3d

اسمیت، کری(۱۳۹۲). خط مشی کتابخانه‌ها و کتابداری: چالش‌ها و واقعیت‌ها(فروغ رحیمی،پردیس پرتو،سیده‌سارا منیری مترجمان). تهران: کتابدار(نشر اثر اصلی ۲۰۰۹)

خط‌مشی کتابخانه‌ها و کتابداری
چالش‌ها و واقعیت‌ها

در کتاب «خط مشی کتابخانه‌ها و کتابداری: چالش‌ها و واقعیت‌ها» چارچوب سیاسی یا خط مشی کتابخانه‌ها به صورت کلی، کتابخانه‌های آفریقایی (به صورت خاص نیجریه)، کتابخانه‌های واقع در جزایر اقیانوس آرام جنوبی و به طور موردی کشور هلند، همراه با وضعیت حقوق نسخه‌برداری/کپی‌رایت و مسائل حقوقی مؤلفان و ناشران و ارتباط مستقیم آن با کتابخانه‌ها و کاربران بررسی شده است.

به عبارت دیگر، یازده مقاله (فصل) این کتاب، درباره مسائل حقوقی و سیاسی/خط مشی کتابخانه‌ها با رویکرد جهانی است که برخی از آنها توسط اعضای ایفلا نوشته شده است.

 • تألیف: رونالدبی.مک کیب
 • مترجمان: فروغ رحیمی،پردیس پرتو،سیده‌سارا منیری
 • ناشر: چاپار
خرید از ناشر
معرفی و بررسی کتاب

ketabdarimadani

مک‌کیب، رونالد‌بی(۱۸۸). کتابداری مدنی: بازنگری در رسالت اجتماعی کتابخانه عمومی(حسن اشرفی‌ریزی، حسین مختاری‌معمار مترجمان). تهران: چاپار(نشر اثر اصلی ۲۰۰۱)

کتابداری مدنی:
بازنگری در رسالت اجتماعی کتابخانه عمومی

محورهای اصلی مورد بحث در این کتاب عبارتند از: جنگ داخلی فرهنگی دهۀ ۶۰ و تأثیر آن بر کتابخانه‌ها، ایجاد جنبش محلی در آمریکا، توضیح دربارۀ کتابداری مدنی، احیای حاکمیت اجتماعی و رسالت آموزشی به عنوان اصلی ترین وظایف کتابداری مدنی، خدمات‌رسانی کتابخانه‌ها به عنوان مراکز محلی، نقش خدمات عمومی کتابخانه های عمومی و آیندۀ اینگونه کتابخانه ها.
مخاطبان اصلی این کتاب، کتابداران کتابخانه‌های عمومی و مسئولان امر در آمریکا هستند. گرچه به دلیل بحث های نظری (ایدئولوژیکی) و بیان پیشینه‌های فکری مرتبط با تاریخ آمریکا، خواندن کتاب فقط نمی‌تواند برای کتابداران کتابخانه‌های عمومی جامعۀ آمریکا مفید باشد بلکه برای نظریه‌پردازان و اندیشمندان رشتۀ کتابداری تطبیقی در سایر جوامع نیز مناسب است.

 • تألیف: رونالدبی. مک کیب
 • مترجمان: حسن اشرفی ریزی، حسین مختاری معمار
 • ناشر: چاپار
دانلود ۷ صفحه اول کتاب
خرید از ناشر
فایل نقد و بررسی کتاب

msbf

صالحی‌ امیری، سیدرضا؛عظیمی دولت‌آبادی، امیر(۱۳۸۷). مبانی سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی. تهران: مجمع تشخیص مصلحت نظام، پژوهشکده تحقیقات استراتژیک

مبانی سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی

در این کتاب تلاش شده است ضمن تشریح مفاهیم فرهنگ و مدیریت فرهنگی و ویژگی‌ها و مؤلفه‌های اساسی آن‌ها، وضعیت گذشته و حال برنامه‌ریزی فرهنگی در ایران تشریح و برخی از مهم‌ترین عواملی که در آن تأثیرگذارند بررسی شود و سپس با بررسی آسیب شناسانه ساماندهی فرهنگی، وضعیت نظارت و ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی در ایران تحلیل شود. در پایان این بررسی، کوشش شده است تا راه‌حل‌هایی نیز برای برون‌رفت از مشکلات موجود پیشنهاد شود.

 • نویسنده: دکتر سیدرضا صالحی امیری/ امیر عظیمی دولت آبادی
 • تهیه شده در: پژوهشکده تحقیقات استراتژیک، مجمع تشخیص مصلحت نظام/معاونت پژوهش های فرهنگی و اجتماعی
دانلود فایل PDF

nnsf

فاضلی، نعمت‌الله؛ قلیچ،مرتضی(۱۳۹۲). نگرشی نو به سیاست فرهنگی: سیاست فرهنگی از دیدگاه مطالعات فرهنگی. تهران: تیسا

نگرشی نو به سیاست فرهنگی:
سیاست فرهنگی از دیدگاه مطالعات فرهنگی

مفاهیم «فرهنگی‌سازی» و «سیستم فرهنگی‌شده» نشانگر ارزش مطالعات برنامه‌ریزی و به‌کارگیری برنامه‌ریزی در جوامع در سرتاسر جهان است. از طریق در کنار هم قرار دادنِ اصول برنامه‌ریزی و فرهنگ و شکل‌دهی رابطه‌ای سودمندتر، ارزش شناخته‌نشده «فرهنگ» می‌تواند به تغییر ساختار برنامه‌ریزی کمک کند. برای رسیدن به این منظور در این کتاب، یک الگوی برنامه‌ریزی مبتنی بر فرهنگ و «سیستم برنامه‌ریزی فرهنگی‌شده» ارائه شده است.

 • نویسنده: نعمت‌الله فاضلی / مرتضی قلیچ
 • ناشر: تیسا
دانلود ۱۲ صفحه اول کتاب
خرید از ناشر
مشاهده معرفی و بررسی کتاب